Strona 42 - www.sekretzdrowia.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

    


DARMOWE LEKI PO 75 ROKU ŻYCIA   Od września apteki realizują recepty przysługujące osobom po 75 roku życia. Prawo do darmowych leków mają pacjenci którzy w dniu wystawiania recepty mają ukończone 75 lat.
Lista leków obejmuje kilkadziesiąt preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu osób w podeszłym wieku. Co nie znaczy że każdy pacjent w wieku 75+ otrzyma bezpłatnie leki , których do tej pory używał i za które płacił.
  Leki na liście wyodrębnione są według substancji czynnych i tak np. na liście znalazły się wszystkie amlodypiny,fenofibraty, atorvasterole i inne. Lista będzie modyfikowana w cyklach dwumiesięcznych.
Leki na liście z uprawnieniami „S” przysługują pacjentom po spełnieniu kilku warunków. Pierwszy, już wymieniony to ukończony 75 rok życia, drugi to wystawienie recepty przez uprawnionego lekarza lub pielęgniarkę POZ, trzeci gdy przepisane leki znajdują się na liście leków opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia.
   Apteka w obrębie listy może wydać lek zamienny z przysługującą zniżką. Pacjent nie otrzyma leku bezpłatnie w przypadku gdy osoba wystawiająca zaznaczy odpłatność 100% ( zapisem 100%, X, pełnopłatnie). Taki zapis oznacza bowiem, że dany pacjent nie ma uprawnień do stosowania przepisywanego leku ze zniżką ( brak wskazań terapeutycznych)


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego