BRANŻA FARMACEUTYCZNA - www.sekretzdrowia.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

E-rewolucja dla Pacjentów
2.06.2015 r.
Od  stycznia przyszłego roku lekarze będą mogli wystawiać  elektroniczne  zwolnienia. W sierpniu 2016 ruszy system e-recept. Po  lekarstwa  wybierzemy się ze specjalnym kodem. E-zwolnienie  będzie  wypełniał lekarz przez internet dzięki Platformie Usług   Elektronicznych. Następnie automatycznie dokument znajdzie się w ZUS.   Potem ZUS przekaże zwolnienie pacjenta drogą elektroniczną do   pracodawcy. Chory nie będzie musiał dostarczać go samodzielnie.   Pracodawca będzie widział zwolnienie na swoim profilu platformy   internetowej. Założenie takiego konta ma być bezpłatne.
E-zwolnienie ma ułatwić życie wszystkim, którzy mają do czynienia  ze zwolnieniami: pacjentom, lekarzom, pracodawcom. - Dla ZUS to również   wygodne rozwiązanie, bo ułatwi szybszą kontrolę zwolnień i zredukuje   liczbę postępowań wyjaśniających w sprawie błędnie wypełnionych   formularzy -mówi Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS.

Przez dwa lata wypełnianie e-zwolnień przez lekarzy będzie dobrowolne.   Będą mogli wystawiać nadal tradycyjne zwolnienia w wersji papierowej.   Dopiero od 2018 roku e-zwolnienie całkowicie zastąpi stare zasady.   Jedynie, gdy zawiedzie sieć internetowa lub podczas wizyty domowej,   będzie można skorzystać z papierowego dokumentu.

- To kolejna  czynność, która jest nakładana na lekarzy. Taki system  sprawdzi się  tylko wówczas, gdy sieć internetowa będzie działała  sprawnie w całym  regionie. W wielu gabinetach lekarskich nie ma  komputera. Należy  najpierw zadbać o wyposażenie i zapewnienie stałego  dostępu do  internetu - mówi Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby   Lekarskiej. Natomiast już od sierpnia przyszłego roku w Polsce   obowiązywać będą e-recepty. W gabinecie lekarz wypełni receptę za pomocą   elektronicznego systemu P1.

Po jej zapisaniu w komputerze,  pacjent otrzyma kod dostępu za pomocą  SMS-a, w którym znajdą się też  podstawowe informacje o przepisanym leku.  Potem pacjent przekaże kod ze  swoim numerem PESEL farmaceucie. Po  realizacji aptekarz zapisze  zakończenie transakcji w systemie P1.

Dzięki nowemu systemowi  zwiększy się czytelność recept, a tym samym  zniknie kolejny kłopot  dotyczący pracy farmaceutów i życia pacjentów.

- Elektroniczny  sposób wystawiania recept ma na celu uproszczenie  przepływu informacji w  systemie opieki zdrowotnej, a co za tym idzie,  poprawę jakości obsługi  pacjentów - mówi Paweł Pierzchała, zastępca  kierownika projektu P1.

Osoby starsze lub niekorzystające z internetowego konta pacjenta będą   otrzymywały od lekarza papierowy wydruk informacyjny, na podstawie   którego również możliwa będzie realizacja recepty w aptece.

Gabriela Bogaczyk/Polska Kurier Lubelski
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego